Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
Merläsning
Filter - en guide
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5
Vi kör igång omgång sex av Emma och Görans populära 12 månaders fotokurs
Fotosidan Akademi
Vi kör igång omgång sex av denna populära kurs. Missade du förra så har du nu chansen. Du älskar fotografi. Men nu behöver du en utmaning för att komma vidare. För dig har Emma Svensson och Göran Segeholm gjort en onlinekurs som går varje vecka under ett helt år (utom jul- och nyår). Totalt 50 kurstillfällen! Start 6 oktober 2026.
Läs mer...
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1






















9 Kommentarer
Sätt den i en E-LP2!
Panasonic G3 plus 25/1.4 bör kunna bli en attraktiv kombination.
eller hur? lustigt hur olympus val av stabilisering i huset gör att leica/panasonic objektivet egentligen bäst lämpar sig för "konkurrenten" ;)
Är det pga av att de är spegellösa som det går att göra så små objektiv till micro-fourthirds jämfört med Canon/Nikon´s system?
Det är två saker som gör objektivet litet. Dels det korta avståndet mellan fattning och sensor och dels att sensorytan är mindre.
Flange focal distance FFD för Micro Four Thirds System är bara 20.00 mm, vilket medför att brännvidden på 25 mm enkelt får plats utan att ta till sofistikerade konstruktions-topologier med retrofokus (Angenieux) design.
till skillnad från canikon så anpassas objektiven till m4/3 sensorn, vilket gör dem mindre. vad jag vet så täcker de flesta canikon objektiv hela full frame formatet, vilket är bra då alla linser passar till alla kameror - men de kan bli onödigt stora för kameror med mindre sensorer. :)
Framförallt tror jag det är den spegellösa designen och närheten med kort focal plane som gör storleken. Fanken, mina M objektiv till fullformat är ännu mindre än detta, så att sensorn är liten är nog inte huvudorsaken.
Lär teckna rakt på 15mm oxo. Mkt intressant street-kamera att ha i bröstfickan.
Bengt