ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Artiklar>Ny vidvinkel: HD Pentax-D FA 21/2,4 ED Limited DC WR
Ny vidvinkel: HD Pentax-D FA 21/2,4 ED Limited DC WR
Prylnytt
Ricoh har utvecklat en ny vidvinkel anpassad för fullformat: HD Pentax-D FA 21 mm f/2,4 ED Limited DC WR.
Objektivet har 11 linselement varav 4 gjorda i högbrytande ED-glas och ett av super-ED-glas. Specialglasen ska bidra till mindre kromatisk aberration i alla delar av bilden. Vissa linsytor har Pentax HD-antireflexbehandling.
HD Pentax-D FA 21 mm f/2,4 ED Limited DC WR har en ny typ av fokusmotor som kallas DC och som ska en mjukare och tystare gång än tidigare varianter. Objektivet är vädertätat.
Närgränsen är 0,18 meter och filterdiametern är 67 mm. Vikten är 416 gram och längden är 89 mm.
Leveranserna börjar i november 2021. Priset är cirka 17 900 kronor inklusive moms.
Ok just det citatet av Stenmark undrar man ju om han sagt. Det finns mycket påhitt om den mannen. Myter. Hur som helst så ser jag inget märkvärdigt i att Pentax Limited serier har fått ett namn, ett begrepp. Det är ungefär som Audi S och RS eller Volvos R etc
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
14 Kommentarer
Logga in för att kommentera