Annons
X. Oanvända vyer > Nyheter > Nya objektiv och blixt från Sony

Nya objektiv och blixt från Sony

I samband av släppet av de tre nya kameramodellerna kommer Sony också med fyra nya objektiv och en extern blixt.

De nya objektiven är gjorda för att passa med de nya kameramodellerna, men passar även med tidigare Sony-kameror med en sensor i APS-C-format. Objektiven är alla i instegsklassen, och är gjorda i plast.

Det handlar om två kit-objektiv: DT 18-55mm F/3.5-5.6 SAM och 55-200mm F/4-5.6 SAM. Det är också en normalglugg som kallas DT 50mm F/1.8. Slutligen är det ett en kort macroglugg på 30 mm. Den har en ljusstyrka på f/2,8.

Den nya blixten HVL-F20AM är helt nykonstruerad och ska enligt uppgift vara ihopvikbar och inte väga mer än 100 gram. Den har en justerbar reflektor som gör att man kan få en indirekt belysning.

De nya produkterna förväntas dyka upp under sommaren. Nyheten kommer frin DigitalFoto.se.

Publicerad 2009-05-26.

Bli först att kommentera

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto