Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: DJI Avata 360 – de allseende ögonen
Fotosidan testar
Plus
360-filmning har omdefinierat video på så sätt att allt filmas och du kan välja bildkomposition i efterhand. Det skapar förstås många nya möjligheter. Men för någon som kommer från ”traditionell” film kan det kännas något förvirrande. DJI Avata är en rolig drönare för dig som vill experimentera.
Läs mer...

























10 Kommentarer
Det är tyvärr omöjligt då designen är för spegellösa kameror. Objektiv för spegelreflex måste sitta mycket längre från sensorn och blir därför i regel betydligt större när det gäller ljusstarka vidvinklar.
Omvänt går däremot och det har en del tillverkare gjort. Alltså att man utvecklar ett objektiv för spegelreflex och sen flyttar bajonetten bakåt för spegellöst.
Eller kanske snarare: "Snälla Nikon, öppna upp er fattning"
Nikon envisas med att köra med ett proprietärt protokoll för kommunikation mellan kamera och objektiv. Det är sannolikt del av förklaringen till varför Samyang inte släpper AF-objektiv till Nikon Z.
Idag finns bara manuella 3:e-parts objektiv till Nikon Z.
Jag skulle vilja korrigera till "För i helvete Nikon, släpp sargen nu och öppna protokollet". Jag tror de huvudsakligen skjuter sig själva i foten så här.
Med det sagt så finns det ett (1) tredjepartsobjektiv till Nikon Z med elektriska kontakter och AF, så man får väl hoppas att det är på g. Sigma och Tamron har indikerat det, har jag för mig. Men det hade inte behövt ta så här lång tid.
:-D ! Jag kände inte till att det finns ett objektiv med AF till Nikon Z. Vilket är det?
Tror jag fann det själv:
https://www.cyberphoto.se/foto-video/objektiv/viltrox-85-1-8-af-stm-ed-if-till-nikon-z-fattning
Precis, men jag visste inte att det såldes i vanlig svensk butik, så tack för info! Det verkar vara bra också. Inte riktigt så bra som Nikons, men ändå bra.