ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Artiklar>Stativ i kolfiber och aluminium från Benro
Stativ i kolfiber och aluminium från Benro
Prylnytt
Benro Mach3 är en ny serie med stativ gjorda i 9-lagers kolfiber eller aluminium. Den centrala delen av stativet, spindeln, är gjord av magnesium. Några av stativen har ben som kan användas som enbensstativ.
Genom att använda magnesium i spindeln kan vikten på den delen reduceras med 30 procent. På spindeln finns en ögla för att fästa tillbehör eller en bärrem.
Mittpelaren har en gummidämpning för att minska risken för skador på kamera och objektiv om låset öppnas helt och mittpelaren åker ner med full fart.
På de mindre modellerna, upp till 2-serien, kan ett ben användas som enbenstativ i kombination med mittpelaren.
Benro Mach3-stativen kostar från 1 395 kronor. Vadderad väska, kort mittpelare och spikfötter ingår.
Ser ut som att Benro har hittat en fiffig lösning med gummidämpningen. Blir nog ett köp då jag behöver ett bra kombistativ. Hittade dem här: http://www.benrosverige.se/sv/tripod-carbon/
Så du hittade Benro stativ på Benrosverige ? Vem hade kunnat ana att dom fanns där !
Bra jobbat men du får nog jobba lite mera på reklamdelen då den är lite väl uppenbar.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
2 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Så du hittade Benro stativ på Benrosverige ? Vem hade kunnat ana att dom fanns där !
Bra jobbat men du får nog jobba lite mera på reklamdelen då den är lite väl uppenbar.