ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Artiklar>Think Tank Shape Shifter V3 – Klassiker återuppstår i ny skepnad
Think Tank Shape Shifter V3 – Klassiker återuppstår i ny skepnad
Prylnytt
Den tredje generationen Think Tank Shape Shifter bjuder på flera nyheter. Nu blir det ännu enklare att förvara skrymmande utrustning.
Den ursprungliga modellen blev snabbt populär bland för bland bildjournalister för att den ser oansenlig ut, men rymmer ändå en fullproffsutrustning med två stora kamerahus, tre 2,8-zoomar, dator och tillbehör.
Nackdelen med den ursprungliga versionen är att man måste dela på kamerahus och objektiv för att packa ner utrustningen. Med Shape Shifter V3 går det att ta bort utrustningspåsarna i neopren och i stället fästa utrustningen i remmar. Då kan kamerahus med långa telezoomar (ex. 200-800 mm) monterad rymmas i väskan.
Det har också blivit enklare att komma åt utrustningen utan att ta av sig ryggsäcken helt, vilket gör det snabbare att få fram kameran.
Think Tank Shape Shifter V3 säljs i två storlekar 25 och 37 liter. De rekommenderade priser är 3 999 respektive 4 599 kronor.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
Bli först att kommentera
Logga in för att kommentera