Prylnytt
Liksom Schneider-Kreuznach går Carl Zeiss med i samarbetet kring micro-fourthirds för att göra egna objektiv till systemet.
Carl Zeiss gör objektiv för både stillbildsfotografering och filmning. Det tycks som att Zeiss lockas in i micro-fourthirds av Panasonics satsning på seriösa filmkameror med den fattningen. Panasonics GH-modeller har blivit populära bland filmare och det finns numer även en professionell videokamera med micro-fourthirdsfattning.
Enligt ett pressmeddelande från Carl Zeiss AG är det deras HD Video-objektiv som kommer till micro-fourthirds. De mekaniska och optiska krav som filmare har gör att objektiven blir väldigt dyra.
Objektiven har extra lång snäckgång för precis fokuseringen som kan styras med en extern fokusmotor. För att en skärpedragning ska kunna repeteras med olika brännvidder har alla objektiv i en objektivserie samma utväxling på fokuseringen. Detta mekaniska finlir kostar multum, cirka 3900 dollar styck i USA.
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Oavsett så är dessa inte riktade mot en konsumentmarknad.
Jepp. Leica ska ha 1,3 miljoner för ett kit med 8 sådana gluggar.
När kommer det begagnade på marknaden? :-)