Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: DJI Avata 360 – de allseende ögonen
Fotosidan testar
Plus
360-filmning har omdefinierat video på så sätt att allt filmas och du kan välja bildkomposition i efterhand. Det skapar förstås många nya möjligheter. Men för någon som kommer från ”traditionell” film kan det kännas något förvirrande. DJI Avata är en rolig drönare för dig som vill experimentera.
Läs mer...
















5 Kommentarer
Hittade "Vid skador eller dolda skador görs reklamationer till DHL inom tidsram som de anger på sin hemsida och via deras kontaktformulär som du hittar via länken nedan: Anmäl din skada | DHL Freight | Sverige
Om varan inte motsvarar säljarens beskrivning kontaktar du Rocker snarast men senast inom 24 timmar från att paketet hämtades ut för att använda Köpskydd. Det innebär att du kan vända dig till Rocker för att få hjälp med medling för en vara som avviker väsentligt från säljarens beskrivning och är värd högst 10 000 kr."
Det är upp till säljaren och köparen att komma överens och "göra upp".
Det finns inget tryggt köp typ ångerrätt mellan privatpersoner. Man säljer en vara i befintligt skick och det är köparen som har undersökningsplikt (innan köpet genomförs)
Det innebär att om säljaren vill ge köparen ångerrätt så bör detta göras skriftligt t.ex via meddelanden.
Ja det stämmer såklart och något man bör tänka på (men det tror jag alla gör). Här avses processen innan.
Jag förstår inte vad du menar med "här avses processen innan".
Det är väl inte så mycket Rocker kan göra om köparen och säljaren är oense. Om en vara avviker väsentligen från säljarens beskrivning är en tolkningsfråga. Man kan undra hur medlingen går till och vad som gäller då med innestående betalning etc.
"Vid skador eller dolda skador görs reklamationer till DHL inom tidsram som de anger på sin hemsida och via deras kontaktformulär som du hittar via länken nedan: Anmäl din skada | DHL Freight | Sverige
Om varan inte motsvarar säljarens beskrivning kontaktar du Rocker snarast men senast inom 24 timmar från att paketet hämtades ut för att använda Köpskydd. Det innebär att du kan vända dig till Rocker för att få hjälp med medling för en vara som avviker väsentligt från säljarens beskrivning och är värd högst 10 000 kr."
https://pay.rocker.com/hjalp