Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1





















9 Kommentarer
Det är 35 euro för den första portfolion om 4-6 bilder. 15 euro för efterföljande portfoilios.
Svenska Årets bild är dyrare. Där kostar det 100 kr per bild.
Några kopior ska man inte skicka in utan de skriver ut bilder som uttas till utställningen och de fyra exemplar av vinnarbilderna som ska auktioneras ut.
Ok Tack!
Jag missförstod inte då, jag ska se vad som kan göras för att kunna delta, jag laddar upp bilder nu ivilketfall, ödet kanske ger mig lite pengar till att delta ;D
P.S. Jag deltar ej själv i tävlingen eftersom jag inte anser mig kvalificerad ännu!
The winner selected by jurors will recieve a prize of 7.000 euros. 2nd place will get 2.000 euros and 3rd place 1.000 euros.
Det lönar sig att läsa allt! ;=)
Det lönar sig att läsa allt! ;=) Detta faktum påverkar ju dock inte i stort mina funderingar kring diverse projekt med välgörenhetsvinkeln som utgångspunkt.