Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
13 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Observera att det är efter 4 stegs uppljusning. Direkt ur kameran syns inga skillnader.
Om D7000 är för dyr, köp då D90 istället för 5100 :)
Nu är jag långt ifrån Nikon-expert men gamla D90 är väl bra långt efter i sensormatchen?
D5100 kanske inte duger åt en mirakulös expert som du, men det finns otroligt många vars behov täcks mer än väl av D5100 trots din avoga inställning till den!
Det är ju inte alla som använder kameran som statussymbol.
Jag håller helt med Elias! Stod och valde mellan en D7000 och en D5100 för nåt halvår sedan och ångrar inte en sekund att jag valde D7000. Hade ångrat mig mycket om jag valt D5100. Avsaknaden av inbyggd autofokusmotor och display ovanpå kameran är några av de viktigaste skillnaderna, sedan är ju som sagt D7000 betydligt robustare byggd och mycket skönare att hålla i.
Du skulle valt en D7000 istället Gunnar, du hade förstått skillnaden efter ett tag...
Kan inte hålla med om att D5100 + objektiv skulle vara ett bättre val än en D7000.
Me den logiken skulle alltså alla systemkameror i mindre format vara oönskade, dvs inte behöva finnas till (?)
Vad som är vitsen med olika modeller, är att, som i fallet D5100 vs D7000, ebjuds man möjlighet, *om man VILL*, att köpa en billigare och mindre kamera, med exakt samma fina bildkvalitet!
Vad är felet med att Nikon ger valmöjligheten?
Trams... (förlåt ordvalet), men det är ju fråga tycke och smak + pengar som gör att det BÖR finnas både lite större rejälare och mindre billiga kameror.
Jag köpte mig en Olympus E-620 för jag ville ha en liten bra kamera, sen efter ett år blev det en E-5, större och fetare än din (ja, jag vet inte om du har en egen iofs) D7000...men jag tycker mkt bra om den, då den är extremt rejält byggd, bekväm att hålla i och se sökarbilden i, samt manövrera. Ja, den ger ju bättre skärpa och lägre brus än E-620 också...
Och likväl, ibland är det E-620 som kommer med ut, exakt för att den är liten och smidig, för övrigt avsevärt tåligare och oplastigare än de flesta budgetsystemkameror. Och inte gör det mig ett dugg att E-620 inte faller alla andra i smaken, den är ju inte *bäst* på allt...typ.
D90 ger helt klart sämre bilder, speciellt om du går upp lite i iso.
D7000 kostar 70% mer än D5100, samma bildkvalite men bra lull, lull.
D700 kostar 86% mer än D7000.... så varför köpa en D7000 + obj när du får en D700 FF för samma pris? Och D800 kostar bara 25% mer än D700, så med ditt resonemang, var det ju inte så smart av dig att köpa D7000 istället för en D800.
Kamerorna ligger nu i konstiga positioner.
Vi tar våra egna ingångsbilder till testerna. Här var tanken att visa att att kameran har en skärm på ett sätt som inte blir för tråkigt redovisande.
Läs mer om fotograferingen här:
http://www.fotosidan.se/blogs/froderberg/dagens-recept-nikon-d5100-la-moi.htm