Utställning
Höstens utställningar visas från 9/10 – 25/1 och är en blandning av fotokonst som ger nåt till alla.
Den brittiske fotografen Tim Flach porträtterar fåglar med mycket personlighet och attityd. Julia Peirone är en av våra kända svenska fotografer som skapar bilder som berör och skaver. I gatufotodelen ”Room for street” hänger Carina Hedlund streetfoto från pubarna i Dublin. Som komplement så presenteras Helmut Newton och på en helt annan del av spektrumet presenteras extrema närbilder på slemsvampar (utställningen hade premiär tidigare i år men hänger kvar).

Tim Flach är en prisbelönt brittisk fotograf, specialiserad på djurporträtt - i det här fallet fåglar - som med ett unikt konstnärligt uttryck väcker tankar om hur vi ser på varandra.

Julia Peirone har kallats en av våra största samtidskonstnärer. Hennes porträtt är inte konventionella, snarare undersöker de mentala tillstånd och visuella konventioner som återspeglar omvärldens krav.

Genom Margareta och Ronnys fascination av myxomyceternas värld och deras spännande livscykel har de med tiden byggt upp en ömsint relation till de små liven som ständigt överraskar med stora variationer i färg och form. En för många vacker, spännande och helt okänd värld presenteras genom deras kameralins – med ca 300 exponeringar per bild.

Helmut Newton, sedd som både sexist och feminist, dock alltid som en av världens största fotografer, visas med sina verk i en utställning som är inlånad från Falsterbo Photo Art Museum.

Carina Hedlund är den 11:e utställaren i Room for street, den sal på Abecita som därmed har Sveriges enda permanenta yta för gatufotografi och där Mats Alfredsson är kurator. Ännu en gång visas ett helt nytt uttryck inom detta koncept.
1 Kommentarer
Logga in för att kommentera