Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















9 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Nja prioriterar bort Pettersen och kompani börjar bli väl tjatigt. Föredrar att bli överraskad som hos Vasli och Souza och deras förträffliga galleri inne i Malmö. Den gamla Provoke stilen börjar kännas riktigt uttjatad.
Håller inte med Alf! Provoke känns mer spännande än på länge i detta perfektionssträvande klimat.
Vet inte ser väldigt mycket fotografi och perstationklimatet har nog altigt funnits som en gren inom fotografin. Men det fins en hel del annan ny fotografi som inte lever upp till hantverkspedanters krav som är intresant utan att hemfalla till Provoke och Petterseneriet är vi inte lite förtiga med det. Tänker bar på den stora mängd fotografi som vissas i Malmö utslätningen på Dunkers är bara något perferit. Tycker bara att det är trist att exempelvis så mycket intressant ny Japans/Östasiatisk fotografi drunknar i en still som var aktuell för fyrtio/femtio år sedan. Tänker bara på när Niclas Östling skällde ut Anlita Tellgren för att visa för mycket av den skolan.
Tack för länken, Alf!