Utställning
Under Malmöfestivalen 15 - 22 augusti kommer bildgruppen Agitera att visa fyra temabildspel Möten, Smärta, Staden och Förändring i gatutidningen Alumnas festivaltält.
Datumen för de olika bildspelen är:
15/8 - Möten.
17/8 - Smärta.
19/8 - Staden.
22/8 - Förändring.
Foto: Thomas Johansson
Deltagande fotografer från bildgruppen Agitera;
Andreas Engman
Camilla Edith Svensson
Thomas H Johnsson
- Det är viktigt för oss inom Agitera att visa bild även utanför konventionella utställningsplatser. Göra bilden tillgänglig även för den sk ovana utställningsbesökaren. Låta bilden komma till människor. Malmöfestivalen är förknippad med fest och glädje, och då passar det ypperligt med en stunds allvar. Vi anser att det är viktigt att påminnas om de goda krafterna i samhället, de som arbetar i det lilla, därför föll det oss naturligt att tacka ja till Alumas förfrågan om ett samarbete, säger Thomas H Johnsson.
OM AGITERA: Idén till bildgruppen föddes någon gång mellan 2002 och 2003. För att bli en officiell organisation vid deras första medlemsmöte på Ölcafeet i Malmö, hösten 2003. Under åren har Agitera producerat flertalet utställningar, både sk plankutställningar och tradionella utställningar. För närvarande vandrar utställningen -Nordbor runt och boken till utställningen planeras att komma ut i september i samband med bokmässan i Göteborg, och kommer att finnas tillgänglig i Svenska Fotografers Förbunds monter.
OM ALUMA: Alumas första nummer utkom sommaren 2001. Tidningen säljs av personer som saknar ett hem och som länge har befunnit sig utanför det etablerade samhället. Försäljarna bor till exempel på olika akutboenden, sover utomhus eller är sporadiskt inneboende.
Bli först att kommentera
Logga in för att kommentera