Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Det är ofta de små men användbara funktionerna som kan vara svåra att hitta om inte bruksanvisningarna läses sida vid sida och punkt för punkt. Har du några exempel?
Till exempel att låsa bilder med rate-knappen. En bra funktion om man har program som kan ställas in för att bara läsa in låsta bilder. Många press- och sportfotografer använder denna metod.
Ett annat exempel är möjligheten att spara ner kamerans inställningar på minneskort. En bra funktion om man ska skicka kameran på service eller vill ha identiska inställningar på flera kamerahus.
Tack Magnus!
I R8 finns funktionen också.
R6mkII har ju även stackning i kameran och behöver inget program för att användas som webbkamera. Af är något vassare och bra med autoläget som prioriterar det objekt som är mest troligt.