Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...
2














2 Kommentarer
Du har rätt teoretiskt, men det de extra pixlarna slår inte igenom fullt i verkligheten. Därför gör vi ett litet avdrag och räknar med att en fördubbling av upplösningen ger en ökning av detaljåtergivningen med 30 procent.
Det är nog rätt med tanke på att diffraktionen/pixel ökar ju mindre de är. Det märks nog mest på riktigt pixeltäta kameror som t.ex. m43 och fujis apsc modellerer med över 40 Mpix vilket ju motsvarar 100 Mpix på en fullformatare om man ser till pixelstorleken. Här kanske tappet på upplösningsökningen är ännu större om man jämför med det teoretiska värdet (utan hänsyn till diffraktionsökning).