Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
Experter > Jeppe > Svar
Fråga från sfif:

Telezoom

Hej Jesper !

Jag fotograferar en hel del djur samt även mycket fotboll utomhus. Nu till min fråga

Vilket objektiv anser du passar bäst till dessa båda aktiviteter ?

Sigma 70-200 f2,8 eller sigma 100-300 f4


Mvh
Stefan.
Förstora
Svar:
Hej Stefan! Med tanke på att du även gillar att fotografera lite djur, så tycker jag absolut att du ska titta på Sigmas 100-300/4 DG HSM. Det är ett riktigt skarpt objektiv, betydligt bättre än Sigmas 70-200/2.8.
Naturligtvis är det en svår balansgång, då man kanske vill ha det där extra steget. Men med tanke på din andra passion, så tror jag att de 100mm är nyttigare än ett extra steg. En annan lösning är ju att köra ett 70-200/2.8 med en 1.4x konverter. Då får du ju både och så att säga.

Hursomhelst så tycker jag att Sigmas 100-300/4 är det bättre av de två, om man ser till den rent optiska kvalitén.

Mvh
Jeppe
Förstora
ANNONS
Götaplatsens Foto