Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Överhettning Alkaliska AA-batterier av märket GP

Produkter
(logga in för att koppla)

AndreasJönsson

Avslutat medlemskap
Har en Nikon D60, som jag köpt en Nissin Di466 blixt till,
jag har ännu inte hunnit köpa uppladdningsbara Ni-Mh batterier.

Jag använde igår helt nya engångsbatterier, GP Alkaliska AA-batterier till min Nissin Di466-blixt,
och efter 15-20 bilder, så blev batterierna så sjukt varma att jag fick lägga
dem på golvet och ta ur dem ur blixten.

Varken batteripacket/kameran eller blixten är varm men batterierna svalnade
efter 10 minuter typ då jag hade lagt dem på golvet.

Kan det ha blivit kortslutning? för de luktade mycket bränt, men sen försvann
den doften.

Jag provade med nya engångs IKEA-batterier sen såna gula, och verkar
fungera, men inget ovanligt de kan bli lite varma väl ?

Blixten fungerar utmärkt, men nog bäst att köpa Ni-Mh uppladdningsbara batterier
sen väl ?

Har ni andra varit med om samma sak med överhettade batterier, förstår
inte vad som har hänt. "Pilot-lampan" blinkade fort emellanåt innan
men inte med ikea-batterierna... alltså pilot-lampan på Nissin-blixten
som gör att man kan göra en testblixt och även som visar när den är
grön och redo för att fotografera med blixten.

Reagerade långsammare och långsammare efter hand med de överhettade
batterierna mellan varje foto.
 
Har mätt nu och de batterierna GP Alkaliska AA-batterierna visar 1.426 i värdet.

Så de verkar OK, men kan det vara så att de inte klarar av mycket blixtfotografering ?
jag testade 25 bilder med uppladdningsbara 1950 maH batterier och de blev inte
varma i blixten.
 
Olika batterier har olika inre resistans beroende på batterityp och tillverkningsmetod osv. Engångsbatterier av olika slag har oftast relativt hög inre resistans och detta gör att man bränner av ganska mycket av effekten som värme inne i själva batteriet vid lite högre strömuttag (exempelvis i en blixt). Olika engångsbatterier är såklart olika bra/dåliga vad gäller detta därför kan det funka bättre med IKEAs batterier än med GP, tex. Själv använder jag engångsbatterier bara till saker som drar lite ström, så fjärrkontroller, miniräknare och sånt.
Uppladdningsbara NiMH-batterier kan man ta ut betydligt högre ström ur utan att stöta på problem och de är därför bästa valet. Du kommer att få svalare batterier och troligen snabbare uppladdningstider åxå. Sedan blir det ju billigare i längden åxå.
Beroende på hur ofta man använder blixten kan det vara värt att kolla på den nya typen av NiMH-batterier som har låg självurladdning. Den gamla typen laddas ur relativt fort (självurladdning) och kan behöva laddas innan användning om de ligger en vecka eller två. Den nya typen kan ligga ett år utan problem.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto