Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

AE/AF/AF lock/AE lock på 350D

Produkter
(logga in för att koppla)

TheJaff

Aktiv medlem
Tyckte det var lustigt förvirrande att försöka förstå sig på C.Fn 4 på min 350D så jag gjorde en liten "klarttext-utredning" som jag delar med mig. Manualen stämmer faktiskt och risken är stor att man blir mer förvirrad av att läsa det här så.. ni är varnade :)

Enligt manualen:
C. Fn. 4 determines selectable functions for the shutter and AE lock buttons. The four choices are:
0, AF/AE lock
1, AE lock/AF
2, AF/AF lock, no AE lock
3, AE/AF, no AE lock


I klartext:

AF - autofokuserar
AE - mäter exponeringen momentant
AE lock - mäter exponeringen och låser den (M-läge berörs såklart inte)
AF lock - låser AF men autofokuserar inte

0:
Shutter half press: AF & eventuellt AE lock (om ej redan AE lock via AE-btn. Låser E efter fokusen är ställd och så länge knappen är nertryckt.)
AE btn: AE lock (knappen behöver ej hållas ner - låser 16 sek?)

1:
Shutter half press: AE lock (låser E så länge knappen är nedtryckt)
AE btn: AF

2:
Shutter half press: Eventuellt AF & AE lock (AF om AE-btn ej nedtryckt. Låser E efter fokusen är ställd och så länge knappen är nertryckt.)
AE btn: AF lock (så länge den hålls nedtryckt)

3:
Shutter half press: AE (låser aldrig)
AE btn: AF (Låser E efter fokusen är ställd och så länge knappen är nertryckt.)
 
Senast ändrad:
ANNONS