Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Annons tradera

Produkter
(logga in för att koppla)

Tobber

Aktiv medlem
Har tittat på två annonser på tradera som säljer Nikon objektiv 55-300,dom verkar ha lagt in samma bild på objektivet i sina annonser
En närbild på objektivet ,med något slags lakan eller duk i bakgrunden,så det verkar ju vara en hemmabild,titta själva !!
http://www.tradera.com/nikon-af-s-dx-nikkor-55-300mm-f-4-5-5-6g-ed-vr-auktion_301999_153454718
http://www.tradera.com/nikon-nikkor-af-s-dx-55-300-4-5-5-6g-ed-vr-auktion_301999_153593186

Är det en av dom som kopierat bilden från den andra,eller är det något skumt med annonserna ?

Tobbe
 
Det är helt klart samma bild. Om det är något skumt med någon av dem är ju inte lätt att gissa på, men det är inte ovanligt att folk kkopierar bilder istället för att ta egna.
 
Att använda andras bilder är väl snarare att betrakta som en normal rutin på sidor som Tradera och Blocket. Och Tradera respektive Blocket skriver visserligen i sina "regler" att man endast får använda bilder som är upphovsman till, men jag betvivlar att de i verkligen bryr sig. Så det är nog bara att inse att om man säljer något på dessa sidor och illustrerar annonsen med ett foto så kommer snart det fotot att användas av andra annonsörer, som anser att det är fritt att använda bilder hur som helst om man "hittat" dem på nätet.
 
Det är väl inte samma bild, dock verkar det vara 2 olika bilder tagna vid samma tillfälle. Vilket gör det hela än mer skumt då det är olika säljare.
 
Bilden i den första annonsen går att få se i en mycket större version än i den andra annonsen om nu det betyder något, båda kan ju vara lika ärliga men säljaren till den andra annonsen verkar ju inte sälja så mycket kameragrejer så det kanske därför han/hon valde att sno några bilder istället för att ta egna. Varför inte skicka ett mail till varje säljare med någon fråga om objektivet, det kanske klargör vem som är mest seriös.
 
Det är väl inte samma bild, dock verkar det vara 2 olika bilder tagna vid samma tillfälle. Vilket gör det hela än mer skumt då det är olika säljare.

Bild nr 2 i annons nr 1 är exakt samma bild som bild nr 2 i annons nr 2.

Bild nr 1 i annons nr 2 ser ut som en produktbild från en Nikonwebsida.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto