Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Att upptäcka bildstölder med Google?

Produkter
(logga in för att koppla)

Snufkin

Aktiv medlem
Sitter och sponar lite kring två samtidsfenomen som kanske kunde knytas ihop.

Dels så verkar det ske en hel del bildstölder på Internet (varav en bråkdel kanske upptäcks) och jag själv lägger ut bilder på Internet som jag skulle bli sur över om någon knyckte. Dels så kommer Google ut med nya tjänster jämt (skulle inte bli alltför överaskad om man snart kunde få en rykande färsk espreeso på www.google.com :)

Tror ni det finns något sätt att hitta sina egna bilder om de blivit stulna och upplagda på Internet?

Det kunde väl antingen ske genom att taggar sina bilder med någonslags metadata före man lägger ut dem på Internet eller att man räknar ut en checksumma på bilden. För att sedan med jämna mellanrum söka på google efter träffar.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto