Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Bakgrund/Fond Möbelfoto

Produkter
(logga in för att koppla)

ottoangel

Aktiv medlem
Ska fota några större möbelgrupper. Skulle behöva en bakgrund som är runt sex meter bred. Har dock inte hittat någon bakgrund i den dimensionen. Är det kanske smidigare att bygga ett "podie" samt en vägg och sedan ta bort skarven i bakgrunden? Några som har några tips?
 
De flesta märken som gör bakgrundspapper har extra breda i några få nyanser, svart, vitt etc. Tror de är kring 3,5 meter breda. Två sådana bredvid varandra borde vara enklast, om du kan komma på ett smidigt sätt att få dem att hänga snyggt ihop.

Lycka till
 
ANNONS
Götaplatsens Foto