Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Erfarenhet av Manfrotto Neotec 458B?

Produkter
(logga in för att koppla)

Gunnar H

Aktiv medlem
Någon som har erfarenhet av Manfrotto's stativ Neotec Pro 458B? Pallar det en 300/2,8?

Vilket stativhuvud är lämpligt?

Tack + MVH
 
Vet inte vad det pallar för tyngd men jag gillade inte riktigt utförandet på stativet faktiskt. Dessutom räckte det med några tag så blev man kladdig om händerna. Ingen höjdare tycker jag. Men det kan ha varit demo-stativet på expert-fridhemsplan.

Enligt Manfrotto ska det pallan nästan 8kg iaf.

Det nya hydraliska huvudet verkar ruggigt bra. Låser snabbt och mjukt med hydraliken och har ställtbart tryck om du använder tyngre grejer.

Annars är ju monstersaker såsom Arca-Swiss B1 med oval kula nästa steg ovanför tillsammans med med Markins, RRS eller Kirk.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto