Annons

Mellanringar!

Produkter
(logga in för att koppla)

bananskal25

Aktiv medlem
Her en fråga om mellanringar.
Vad är skillnaden mellan en Soligor, Nikon orginal och Konko.s mellanringar? Alltså det är bara ett rör och alla av de här har AF, så vad är skillnaden mellan de här? Bara priset lr är det nått mekaniskt också?
Tackasam för svar
 
Inte ett skit egentligen, kanske nått litet som nån känner till. Jag köpte soligor för att dom var billigast på cyberphoto.
 
Det är ungefär vad jag misstänkte, men om nån känner till nått så är det bra att veta... jo, soligor verkar väldigt billig annars ju.. funkar af bra annars då?
 
Uniplus??

Hej Jag står i begrepp att köpa en mellanring från Kenko. Det finns en som heter Uniplus Extension ring. Tyvärr står det att den endast är designad att användas till standardobjektiv.., Jag hade tänkt använda min även till ett 300mm. Stämmer det att den bara kan användas till ett standard eller är det endast "rekommendationer"? Nån som provat?
/Stefan
 
ANNONS
Götaplatsens Foto