Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

minolta 600si bakåtkompatibel?

Produkter
(logga in för att koppla)

toni

Aktiv medlem
denna kamera är kompatibel med alla gamla minolta objektiv eller? några andra erfarenheter av denna kamera? erbjuden en billigt med vc600.
 
Den är tyvärr bara kompatibel med minolta o pirat autofokus-objektiv avsedda för Minolta AF-hus.
Du kan inte använda MD-gluggar t ex.
 
Det finns konverter att använda AF-MD tror bla.att
Hama har gjort sådana , kolla in på L-fotos hemsida eller secondhandfotos , har för mig att jag sett sådana där . Naturligtvis funkar inte autofokus och ljus mätningen bara i manuellt läge.
Äger själv en 600si och tycker framför allt om att man slipper bläddra i menyer , den känns ganska plastig och jag saknar hjälpbelysning för autofokus , slutarljudet(spegeln) är ganska högt
annars har den bra sökare, autofokus och ljusmätning.
 
Senast ändrad:
ANNONS
Götaplatsens Foto