Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Nikon Coolpix S4

Produkter
(logga in för att koppla)

JOLidman

Aktiv medlem
Noterar att Cyberphoto har testat Nikon Coolpix S4.

Med en censorstorlek på 1/2.5" motsvarar 5.8 x 4.3 mm, vilket blir 24.94 kvmm, måste pixlarna vara mycket hårt packade.

När jag läser specifikationen så undrar jag vart har 400.000 pixlar tagit vägen. Upplösning bildcensor anges till 6.400.000 pixlar medan upplösning bild (effektiv) anges till 2816x2112 vilket ger 5.947.392 pixlar.

Varför denna skillnad?

Oavsett detta så har varje pixel 0.000004156 kvmm eller 4.15 µ kvmm om vi antar att det är 6 Mpixlar, inte mycket till fångstredskap.

En annan sak jag reagerar på är att brännvidden anges motsvara 38-380 mm på en 35 mm kamera.

Efter att ha kikat på andra kameror med motsvarande sensor konstaterar jag att brännvidden borde vara 6 - 63 mm med en omräkningsfaktor 6.

Då dyker ytterligare en fråga upp, ljusstyrka optik 3.5.

Gäller detta värde över hela brännvidden eller är det något "motsvarande värde" detta också?

Fortsättningen på denna fråga blir om det finns någon bländare eller om det är 3.5 som gäller även som minsta öppning?


Coolpix 995 ägare som älskar min kamera men gärna vill ha en nyare utgåva som resesälskap och partykamera. / Jan-Olof
 
ANNONS