Annons

Ny sensorteknologi från Kodak

Produkter
(logga in för att koppla)

Johan Lindroos

Aktiv medlem
Kodak har hittat på nya grepp för design av sensorer till digitala kameror. Syftet är att öka ljuskänsligheten och om jag gissar rätt kan även upplösningen per pixel förbättras. Istället för att ha enbart ett mönster av bayertyp med hälften gröna och en fjärdedel av röda och blå pixlar, använder man sig av pixlar utan färgfilter också. Man kan se dem som "luminanspixlar". Dessa är då mer ljuskänsliga eftersom de saknar färgfilter. Något som måste omhändertas är överstyrning av dem då de mättas snabbare än de andra med färgfilter. Det är säkert något som kan lösas på adekvat sätt.

Läs mer här:
http://www.imaging-resource.com/NEWS/1181811769.html

och

http://1000nerds.kodak.com/




Man kan också variera mängden av pixlar utan färgfilter och på så sätt öka eller minska delen av luminansinformation "skärpa".


Ja, hursomhelst, läs mer i länkarna ovan. Intressant idé tycker jag. Huruvida Fujis SuperCCD är bättre eller sämre är förstås svårt att sia om, Fuji har ju lyckats med konststycket att erhålla både hög skärpa per pixel och lågt brus (förstås i kombination med mjukvaran måste man ju se det som).
 
Kodak borde återuppta sin kamera med sv/v-sensor, som de hade på någon systemare nåt år sen. Alltså en sensor utan bayerfilter.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto