Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

problem med att Spara ändringar från photoshop

Produkter
(logga in för att koppla)

genuino

Avslutat medlemskap
Hej, jag har en fråga som det vore kanon om någon kunde svara på. Jag har ett problem med photoshop cs 3 som jag inte lyckats lösa. Det kan säkert röra sig om en inställning? Jag öppnar en raw fil från bridge och gör de ändringar jag vill ha i färg, skärpa etc. Sedan ändrar jag storlek i photoshop och sparar som jpeg. När jag sedan öppnar bilden i windows "visningsprogram för bilder och fax" så finns finns inte ändringarna där. Det är samma färger som orginalbilden innan ändring. Om jag däremot öppnar filen i photoshop så visas den med ändingarna. Har ändringarna skett överhuvudtaget? Eller finns de bara i photoshop? Har du någon aning om hur jag ska lösa detta? Jag har försökt med allt jag kan tänka mig.

Mvh Leif Nilsson
 
Färghantering

Programmet klarar inte färghantering välj ett annat program som, Bridge eller liknande. Som nödlösning för bildskärmspresentation kan man konverteraq sina bilder till sRGB för att de ska återges rätt i de program som inte har färghantering.

Lycka till/Tomas
 
ANNONS
Götaplatsens Foto