Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Sälja "amatörbilder" på isbjörn

Produkter
(logga in för att koppla)

musli

Ny medlem
Jag har jobbat på en båt uppe i Svalbard och köpte inför resan en Canon Digital Ixus 400 för att passa på att foto lite.

Jag undrar nu om det finns chans att få sålt bilder av detta slag. Bilderna är tagna med denna ixus:en och är i jpeg-format och är i storleken runt en megabyte, upplösningen är 2272*1704 pixlar. Här är några exempel när jag krympt bilderna, de är inte redigerade i efterhand utan detta är originalen:
http://194.236.144.188/svalbard/1.jpg
http://194.236.144.188/svalbard/2.jpg
http://194.236.144.188/svalbard/3.jpg
http://194.236.144.188/svalbard/4.jpg

Detta är de bästa bilderna jag fick, kan man sälja sådana här bilder eller är det bara fåfänga drömmar?
 
Jag vill inte grusa dina förhoppningar men sök lite på nätet på "polarbear" "polar bear" och "churchill" "Robert R. Taylor" så får du se exempel på riktigt bra isbjörnsbilder.
 
Hej! bra bilder för att vara tagna med en kompaktdigitalare. Men de är alldeles för underexponerade, ser gråa ut. Detta hade du löst genom att överexponere +1 steg. då blir snön vit. Sen blir det nog svårt att sälja bilder i så litet format. men klart hittar du rätt köpare så går ju allt att sälja.

/david
 
ANNONS
Götaplatsens Foto