Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Sigma- vs Kenko-telekonverters (på Sigma 120-300/2.8 DG OS HSM)

Produkter
(logga in för att koppla)

Scratchen

Aktiv medlem
Finns det någon här som har jämfört eller ägt telekonverters från både Sigma och Kenko?

Telekonverterna det gäller är:
Sigma 1.4x DG: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=123232
Sigma 2x DG: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=123262
Kenko 1.4x PRO300 DGX: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=ke14dgxca
Kenko 2x PRO300 DGX: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=ke2prodgca

Jag äger idag Sigmas 1.4x och 2x, och använder de tillsammans med ett Sigma 120-300/2.8 DG OS HSM. Objektivet utan telekonverter är snorskarpt, men med telekonverter tycker jag att bildkvaliteten ibland lider lite (för) mycket. (2x ger naturligtvis sämre resultat än 1.4x)

Har googlat runt en del och hört spridda skurar om både Sigmas och Kenkos konvertrar, men denna grafen fångade mitt intresse: http://www.pbase.com/miljenko/image/41103213
Där ser man att Kenkos telekonvertrar är skarpare än Sigmas dito på alla bländare utom en. Visserligen är detta på ett annat objektiv än mitt, men det kanske ger en fingervisning iaf. Någon som kan backa upp detta?

Har någon provat Canons 1.4x och 2x på ett Sigma 120-300/2.8 DG OS HSM?
 
Kom faktiskt på att jag nog har en Kenko 1,4x liggande någonstans.. jag får nog leta upp den och testa lite.. :)
 
Jodå, jag är överlag också nöjd med mina konvertrar, men kan man få ut ytterligare skärpa med en annan så är det naturligtvis intressant!
Gör gärna ett test mot din Kenko 1.4x. Vilken modell är det förresten?
 
ANNONS
Götaplatsens Foto