Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Svenska Elements i Vista, OK med högerklick!

Produkter
(logga in för att koppla)

Dirk Diggler

Aktiv medlem
Drar igång en ny tråd i detta ämne.

Carl Rosenqvist skrev i en annan tråd följande:

Om man väljer kompabilitet för programmet i Vista (högerknapp egenskaper på ikonen/filen) och ställer in för XP funkar alla program klockrent.
Har inte stött på ett program som jag använder i XP som inte funkar i Vista. -slut citat-

Vettig ide. Undrar nu om någon annan har gjort på samma sätt med Svenska elements och hur det har funkat. Om det är friktionsfritt eller om det "kostar" något.


Är på väg att köpa ny dator med Vista och samtidigt sv. elements.
Därför mycket nyfiken.
 
Jag har försökt med detta, och kan konstatera att för mig löste det inte problemet. Programmet gick att köra ibland, ibland inte.

Jag tror nog att man får ta Adobes ord för att Elements 5.0 inte är fullt kompatibelt med Vista, och den enda lösning som de garanterar är att använda engelsk Elements och uppdatera till 5.0.2.

Det hindrar förstå inte att man kan pröva, och upplever man att det fungerar så är det ju bara att vara glad!
 
ANNONS
Götaplatsens Foto