Annons

Vilken fattning?

Produkter
(logga in för att koppla)
Nja, de med manuell fokus (som ju också är film/analoga) är snarare det korrekta. EF-fattningen kom med autofokusen och mig veterligen var det rätt långt innan kamerorna blev digitala. ;)
Inte helt korrekt. Det fanns kameror med FD-fattning som hade autofokus också, t ex Canon T80.
 
Mätfel. :)

Det fanns typ två eller tre objektiv med AF till T-80.
(AL-1 hade tydligen också nån slags (semi-)AF).
 
Fast frågan var väl inte vilka AF-objektiv som funkar på T80, utan vilka kameror som objektivet i trådens första inlägg passar på. Och det funkar alltså inte bara på kameror med manuell fokus, utan även på t ex autofokuskameran T80.
 
Den enda frågan jag hittar i den här tråden är huruvida någon kan berätta vilken fattningen är, och den besvarades implicit i trådens andra inlägg genom att någon berättade just det. ;)
 
...Canon FD, men det går inte att göra en sådan adapter eftersom registeravståndet för Canon FD är mindre än det är för Nikon F.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto