Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett
Plus-medlemskap.
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Och grattis till er övriga! Många fina bilder!!!
God jul till er allihop!!!
Anna på Fjället
Har hela tiden tills för en kort tid sedan, gått efter listan med miniatyrer och valt att kommentera vissa bilder som berör mig på ena eller andra sättet -
Sedan har jag självfallet intresserat mig för vilka bilder kommenteraren visar, men inte genomgående som omedelbart svar. Kanske sett deras bilder senare och skrivit då istället.
Men säkert finns många jag missat helt.
/ Jeanna
Gå till Forum - Annat - Utmaningar Husdjur / Tamdjur!
jättekul att få en silvermedalj !
och grattis till vinnande Lena, vars bild jag hade som favorit !
- och Annas oroliga jycke var ju för cool !
jag vill även tacka min familj, alla vännerna, produktionsteamet, all personal, cateringfirman, städerskorna och vaktmästarns kusin.
: D
GRATTIS Gerard och Anna till andra o tredje-platserna och ALLA NI andra som tagit så fina bilder. Mvh Lena
Här åker man bort över helgen och vad händer..
Jisses vad glad jag blir över att " livat i lövhögen" vann :) // Lena
Du blev ensam vinnare av höstens bilder med husdjur och tamdjur. Och jag tycker rätt bild vann …
…
Tvåan … blev Gerard Ohman! Med Peps lapar guld! Grattis Gerard! Visst blev rätt bild 2:a!
..
Trean … blev Anna Andersson med bilden Herre … tänk om himlen ramlar ner över våra huvuden .. med en eftertänksam vovve.
En värdig 3:a!
..
Grattis till alla andra som tagit så fina och vackra höstbilder!
Nu är det snart dags att se vilken bild vi tycker allra mest om av de som finns att rösta på tills i morgon, i utmaningen Hösten.
Alla kan rösta. Gå till Grupper - Husdjur/Tamdjur som visas med Lena Nielsens nya lilla ikon av den fotograferande katten. Sedan till Utmaningar - Hösten.
Välkomna att fortsätta rösta!
Gå till Fotosidan - Grupper - Husdjur/Tamdjur - Utmaningar - alla kan rösta.
Och funderar på "Lekande husdjur" som nästa ämne … Vad sägs?
/ Jeanna
I kväll klockan 20.00 går tiden ut för inlägg av bilder till utmaningen Hösten.
Det går sedan bra att rösta på 3 bilder fram till månadens slut.
I båda fallen är adressen: Grupper - Husdjur / Tamdjur - Utmaningar …
Hälsning, Jeanna
Det där med Canons L -serie låter intressant. Trodde det bara var "Mark 2 och 3 " osv. - modellerna som var något att ha. De används ju av proffsfotografer. Ska genast läsa om Canon L. Om det är Canon L du ( Mauritz) tar dina fantastiska bilder med, så måste man ju notera den modellen!
..
Undrar förresten om Nikon eller Canon är generellt bäst (Har Canon). Men det kanske ingen veta . Man får läsa i dagar och veckor för att komma närmare ett svar.
http://youtu.be/eFuD7-PchvM
Jag tror att Sigma och Tamron kan användas till fler kameramodeller, som jag fattat. Här finns mycket att forska i för oss som inte är så vana.
Det vore riktigt skojigt med ett sådant objektiv. Ska höras av när ett inköp sker. Får väl ta en dust med fotoaffären … Sen kan det bli så att man vill ha ännu bättre och ännu bättre .. och har inte råd! Då får man låta sig tröstas av de som säger att det är fotografen, inte kameran, som gör bilden.
Vi har hittills fått in 32 tjusiga höstbilder på våra djur! Svårt blir det att välja tre. Inte en enda som inte är valbar!
Den 23 november på söndag kl 20.00 kan vi börja rösta, i en vecka framåt.
Ni som vill lägga in en bild i sista stund, gå till Grupper - Husdjur / Tamdjur - Utmaningar ..
Ni som vill rösta från söndag, gå till samma adress.
…
Förslag på nästa tema mottages gärna … annars har jag ett på lut …
/ Jeanna