Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett
Plus-medlemskap.
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Det är när du oavsett kamera och optik närmar dig den kortaste gränsen som du kan fokusera på.
Med andra ord, du kan ta närbilder med alla objektiv. Vidvinkel, normal, macro och teleobjektiv.
Men "äkta macro" bara med speciell macro-optik.
Hoppas det här inlägget rätar ut några frågetecken.
Om man ska vara petig så är definitionen macro skala 1:1, med andra ord 1 cm i verkligheten skall vara 1 cm på sensorn eller negativet.
Det betyder i sin tur att man befinner sig på objektivets absoluta närgräns.
Skärpdjupet med ett långt macro t ex Canon 180mm blir vid full bländaröppning (3,5) högst ett par milimeter.
Närbildsfoto är en är en definition som jag tror nästan alla inklusive mig själv kallar för macro men det finns en skillnad.
Föreslår att vi skiljer på macro och närbild för att få en nyanserad diskution.
Båda är ju lika häftiga när det gåller att fånga den lilla världen.
Lars-Åke: Om du använder extern eller inbygd blixt brukar objektivet skugga blixten eller ge fula skuggor, lösningen kan vara reflexskärm(ar) om du hittar ljus att reflektera (billigt) eller ringblixt (macroblixt) dyrt.
Slutligen till alla som förordar stor bländaröppning, det beror väl på motivet och utrustningen?
Om man vill plåta ett 2 cm föremål i riktigt macro och vill ha det skarpt, hur ska det gå till med ett långt objektiv och bländare 2,8?
Ta då hellre en närbild. Det finns ju massor med riktigt häftiga närbilder i den här poolen. Fotografera ännu fler och ladda upp.
Kanske låter grinig men det är jag inte, bilden är ju det viktigaste och roligaste. hur den kommit till är ju mindre viktigt.
Vill bara meddela att vi just nu är 100 st medlemmar i denna grupp./Annika
Jag använder bara blixt inomhus. och då är det oftast min externa SB-600./Annika
Jag använder aldrig stativ när jag fotograferar med makro objektivet. Förstår inte hur det skulle gå till då jag ligger med näsan i mossan och snurrar runt för att föja motiven i flykt ;o) Använder heller aldrig autofocus. Har försökt med autofocus men det fungerar riktigt dåligt tycker jag. Nu får jag väl kanske inte in skärpan helt hundra manuellt men det duger åt mig och förhoppningsvis blir jag bättre på hantering av kamera och objektiv varje gång jag är ute.
Skall vid tillfälle testa att fotografera den lilla världen med blixt men det är inget jag provat på än.
Ställer gärna in bländare som Monica H, för jag gillar också kort skärpedjup.
Och jag tror jag skall investera i en liknande kudde som Margita E skriver om för nacken den tar stryck ibland ;o)
/Maria
Stativ och blixt använder jag aldrig.
Hur fungerar det med blixt?
Har själv ingen erfarenhet.
Stativ eller inte är tydligen frågan, och Olle tycker jag lyfter fram en väldigt avgörande aspekt; macro-fotande kräver ofta mycket ljus.
Samtidigt är det ju så, som du också nämner, att många kryp hinner försvinna ur fokus - eller tom synfältet - innan man fått allt på plats. En guldbagge som satt sig i en blomma brukar inte ge sig i väga så fort, där hinner man ofta ställa upp allt och även fånga den på ett antal rutor, medan en trollslända eller svärmarfjäril är betydligt svårare. Den senare rör sig dessutom på kvällar och nätter vilket gör det ännu marigare med ljuset.
Kort sagt - anpassa utrustningen efter motivvalet...eller kanske hellre motivvalet efter utrustningen!
SJälv brukar jag ta stöd av grejer i naturen; en sten, en nedfallen gren, en trädstam eller helt enkelt lägga mej med armbågarna mot marken.
Beroende på motiv, utrustning, brännvidd, blixt vanor mm förändras förutsättningarna hela tiden.
Försök att plåta med t ex en Sigma 180mm på frihand i halvdåligt ljus på 50cm avstånd med bländare 8 och 2 sekunder exponeringstid utan stativ.
Å andra sidan är brännvidden i bland en nödvändighet om motivet är en skygg insekt.
Med 50-60mm macro däremot, liggande på backen med armbågarna och fotovästan som stöd är en helt annan historia.
Många kompaktkameror har konstigt nog bättre förutsättningar att ta bra macrobilder än systemkameror med så kallat "kitobjektiv"
någon hyfsad bild utan stativ, när det gäller macro.
Med liten bländare,för skärpedjupet, kan,beroende på på ljusförhållandet,slutartiden bli lång med stor risk för rörelseoskärpa.
Håller med om att det ibland kan bli lite bökigt och inte minst frustrerande,då man väl kommit i läge,har objektet försvunnit./Mvh Lars-Åke
Har väl kört med manuell fokus någongång, när inte autofokusen vill som jag vill, men för det mesta är det autofokus.
Det är ju bra när man kan hitta egna små knep, att göra det bekvämt när man skall fota./Mvh Annika =)
Ett tips till dig Gustav: prova att blända ner till minst 8 gärna 11 lägg skärpan 1/3 in på det du vill plåta, blir skärpdjupet för stort öppna bländaren ett steg. Stativ är ofta en nödvändighet eftersom slutartiderna kan bli långa, samt vindskydd om det blåser. Det blir viktigare desto längre brännvidd man använder.