Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
MINUS: Kornstorlek
Kan ge lite pastelliga färger som gör bilden speciell. Kornet är läckert men för stort vid vissa detaljrika motiv tycker jag.
Köpt hos: Scandinavian Photo
Pris: 75
MINUS: Svår att få tag på!!
Min "gamla" favoritfilm sen många år. Har dock gått över till Fuji Provia 100F/ 400F nu. Dels pga dessa är lättare att få tag på, och dels därför att just 400 ASA saknas i "Agfa-paletten". Hade det funnits en "RSX 400" i stället för en "RSX 200" _kanske_ jag hade "förblivit trogen". Men dessutom tyckte jag nog att nämnda 200-film inte riktigt höll måttet, jämfört med andra "modernare" filmer. Fast det kanske inte riktigt hör hit... Därför kör jag Fuji numera!
Liknande produkter: Fuji Provia 100F, 400F
MINUS: Inte lika vanlig hos fotohandlare som Fuji och Kodak.
Den ger ett utmärkt resultat i de flesta färgmiljöer. Bilderna känns äkta och trovärdiga, utan det överdrivna "tryck" som Fuji Velvia har. Vill jag ha "tryck" i bilden fixar jag det lätt med filter. Detta gör filmen oerhört lättarbetad. Jag verkligen gillar den här filmen, utmärkt för blandljus. En fantastiskt bra all-round film. Vill jag har finare korn och ännu högre detaljupplösning, då blir det RSX 50.
Liknande produkter: Agfa RSX 50, CT Precisa 100, Kodachrome 64, Ektachrome 100, Fuji Velvia, Provia,
Köpt hos: Scandinavian Photo