Att spegla det jag gillar.

De flesta bilder här tagna under nov. / dec. kring Sthlm. Ström och närområdet där..

***

Det är vattnen kring nya Slussen och Gamla Stan som oftast lockar mig den här mörka årstiden, där finns oftast ljuset, med speglingar från vattnet och jag gillar 'sjöluften' där, och att det alltid finns ett rörligt 'fågelliv' och en hel del människor i rörelse, även turister den här mörka årstiden.. bara det livar upp tillvaron!

Det mesta här fotat med Z50II + F 300 mm. PF. som ger 450 mm. brännvidd med den kameran. Först paret Knipa som låg och dök nära Strömbrons södra fäste med sent solblänk från Grand Hotell mittemot..

     

Och det finns alltid en hel del Trutar och måsar att sikta på, både flygandes och 'stilla'.. och andra!

             

Några väntar på föda..

Andra väntar på att fotas..

     

Gråtrut..

   

Fiskmås..

   

Storskarv..

     

Avslutar här med två bilder från igår måndag när solen plötsligt knackade på hemma, kändes lite chockartat..

Tack för mig!

Inlagt 2025-12-16 15:18 | Läst 102 ggr. | Permalink
gunte 2025-12-16 20:58
Det ser ju inbjudande ut och möjligheter finns det gott om att sätta sig ner och följa måslivet på nära håll med kameran ..Verkar vara många som har den sysslan. bra måsbilder..Kul att se ditt högkvarter och la genast märke till takfläkten/lampan..Såna i diverse olika modeller har ju passerat en hel del sen 80 talet, den sista sitter nu ute i altantaket..
HaD/Gunte..