The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7442 // Bokproduktion, AI-bild, spritreklam, Viksängen och en del annat! :)

Jag har varit inne i Crimsons boktillverkningsverktyg igen och gjort en uppdatering av min fotobok! Har gjort några exemplar tidigare, men ville göra några små ändringar! Så de första böckerna är då unika, så lyckliga den som fått tag i ett exemplar ur provproduktionen! Det kan bli värt pengar!  ;)

.

Vad i övrigt, så tror jag AI-bilder kommer att användas mycket i reklam! Det görs nog redan fast man inte tänker på det! Kanske som reklam för glasögon! Det blir billigare så! (Det här är en AI-bild så ingen missar det)

.

Våra vänner nyss hemkomna från Irland, berättade att det finns gårdsförsäljning även på den ön! Så vi fick en flaska från en gård dom besökt!

.

Och vad gäller de här äldre analoga kamerorna, som ofta är väldigt billiga, som även e kul också! Den här tex. har en winder, som funkar bra, och hörs bra! :)
Det enda problemet numera e väl filmpriset!
.

I morgon fotofika på Viksängen! IRL alltså!
Även om det rör upp känslor här på Fotosidan, så fortsätter vi med det! ;)

Nog för nu!

/Bengan

Ps. Och resten av bilderna här i bloggen är fotade med en iPhone, med en del AI i telefonen såklart!

Inlagt 2026-04-29 07:39 | Läst 250 ggr


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
RolfEric 2026-04-29 08:51
Den ekonomiska fördelen för mig är att jag inte köper någon dyr kamera. Det är ju löjligt mycket AI-finesser. Det dödar ju allt fotointresse. Jag klarar mig hellre med en liten smidig digitalkamera för under 10 000 kronor som inte väcker stor uppmärksamhet när jag är ute bland folk. Finns det någon mening att fortsätta prenumera på Lightroom? Det funkar ju att be copilot fixa till bilderna så man blir nöjd.
Peter - 2026-04-29 11:39
är Crimson AI-fria?
Svar från Benganbus 2026-04-29 12:15

Vad jag förstått som blir det AI-fritt när jag anger vid bildbeställning, "rör inte min bild".
/B
N Thomas Meldert 2026-04-29 13:12
Den där AI-tjejen verkar ha hår på bröstet! En transperson kanske? =)
alf109 2026-04-29 17:25
Är ganska säker på att mjukvaran som styr maskinerna som producerar dina böcker har AI-funktioner i sig, liksom elnätet som levererar strömmen till allt vi gör eller till och med funktionerna du använder när du överför dina bilder till Crimson osv. Du får nog skaffa egen tryckpress och börja göra fotogravyrer från dina dagsljusexponerade kontaktkopior på saltpapper om du som anti AI fundamentalist skall komma undan med hedern i behåll! 🤣