Arkitektur
Ragnar Östberg skissade fram en väldigt fin byggnad som färdigställdes 1923 och är ett av Sveriges finaste byggnader, Stadshuset. Det måste också vara ett av de mest fotograferade byggnader i vårt land. Försökte hitta en lite ovanlig vinkel innifrån gården mot vattnet i eftermiddagens dunkel. Kameran av litet format fick göra jobbet idag.
Inlagt 2013-01-17 18:34 |
Läst 1670 ggr. |
Permalink

Hälsningar Lena
Alltid roligt med ord från dig Lena! Ha det fint/ Med vänlig hälsning, Danne
Fånga roliga och annorlunda bildvinklar får man till ibland! Stort tack för fina kommentaren Peter!
Det gäller att få med sig en kamera så blir allt mycket roligare eller hur! Tack Sören för uppmuntrande kommentar! Ha en skön torsdag kväll//Danne
Tack Johan! Du visar ju så fina landskapsbilder från din hemtrakt så lite vackert från storstaden är ju skönt som kontrast. Ha det fint// Danne
Tackar det uppskattas Mats! mvh Danne
Det är ju så roligt när man kan hitta lite bra vinklar på bilderna! Tusen tack Anne-Sophie!
//ewa
Tackar Ewa! Ibland kan man få det att stämma med bilden och då är det kul att någon kamera var med.Ha det fint//Danne
Det går att hitta om man kan ta sig lite tid runt om. Tusen tack Stefan och ha det bra!
Fint ljus och bra placering av statyn och Riddarholmskyrkan i bakgrunden.
Visst det är ju så roligt när man får till en speciell vinkel som man inte har upptäckt innan! Tack för din kommentar Wolfgang och ha en fin fredag!
Tusen tack Mikael! Ja den vinkeln kan man gärna återvända till i lite olika tillstånd med väder och ljuset som skiftar. Nästa gång ska jag ha systemkameran som nog kan göra ännu mer med bilden. Ha en mycket trevlig fredag!
ing-marie
Varma lampor är ju bra ibland också och förhöjer bilden! Tack Ing-Marie och ha en skön helg!
ha det bäst!
Tack Tommy! Ja den byggnaden kan man hitta lite nya vinklar på och få till härliga bilder. Ha det gott