Mitt nya projekt.
Hej.
I helgen påbörjas nästa större projekt här hemma.
Ska testa att lämna Windows helt då jag upptäckt att DPP canons egna bild program har nativt stöd för linux. Så tanken är att köra antingen Endaevour OS eller Pop OS.
Kommer uppdatera denna post med byggets gång och dela med mig av mina erfarenheter av att använda Linux och köra bildredigering etc hur dte fungerar i verkliga livet.
Så kommer göra datum märkningar i denna post var efter jag kommer vidare med installation och sen hur det fungerar.
16/1-2026 Uppdatering
Ikväll har jag påbörjat backup av bildkataloger och filer till min externa hårddisk, planen ser ut som att under morgondagen så blir det formatering av alla interna diskar och installation av CachyOS en Arch linux distro.
Ytterigare uppdate i morgon.
22/1 - 2026
Har gett upp idén just nu återgick till Windows för stunden.
Blir ev ett nytt försök senare men för nu Windows.
Mvh David

Komma bort från MS spårning och call home saker, ha lite mer koll på systemet etc, har kört dual boot tidigare men nu när Canons mjukvara fungerar under linux så blir det full övergång och sen utvärdera under tiden man använder systemet.
Har inte riktigt bestämt mig vilken dist ännu, blev upptagen i helgen.
Skönt att det fungerar, har installerat Linux Mint för stunden. Den rullar på rätt bra och håller nu på att importera bilderna från backup disken till Linux.
En orsak till önskan att byta var ju att januariuppdateringen av Win 11 förstörde nätverket för mig så att det inte längre fanns några nätverksanslutningar, varken ethernet eller wifi. Fast bootad med linux fungerade det perfekt. Var tvungen att köra en återställning av Windows och installera om alla nödvändiga program.
Testat darktable rätt ordentligt i Windows nu men tycker inte att det lever upp till mina behov vad avser så enkla saker som att organisera bilderna t.ex. Det är väldigt kompetent men det krävs en massa jobb för att förenkla inställningar m.m.
Så kontentan är att jag fortsätter med Lightroom Classic och Windows.
Jag hoppas att du blir bättre kompis med linux och darktable.
Jag har hoppat över till CachyOS för nu då jag lyckades hitta lösningar då jag körde Linux Mint.
Jag kommer pröva på att köra Windows i en virtuell maskin.
Jag får se hur jag gör själv men sk age det en månad cirka.