En blogg av studerande vid fotoskolan i Gamleby. Läs gamla inlägg här: http://fotoskolanigamleby.blogg.se

Fotograf Michaela Thornström

Hej alla ni! 

Michaela Thornström var mitt namn, är nitton år fyllda och kommer ursprungligen ifrån Norra Skåne där jag varit bosatt i 18 år. Från en småstad till en annan "småstad", mer eller mindre, så ja jag trivs bra här på internatet i Gamleby. Jag kommer alltså direkt från gymnasiet, där jag studerat internationell samhällsvetenskap, och har därför inte studerat mer än någon enstaka fotokurs trots att det är vad jag älskar att syssla med. Lyckligtvis kom jag in här och kan leva i fotobubblan i två hela år, inte dumt det. 

När det kommer till fotografi så har jag ingen riktig nisch, utan fotograferar det mesta. Dock plåtar jag allra helst mode, mat och inredning. I framtiden skulle jag vilja jobba på Ikeas katalog eller frilansa och inrikta mitt arbete på de tre områdena. Men än är det ett tag tills det blir aktuellt. 

Ja det var en liten bildbomb med de bilder jag tagit fram sedan jag flyttade till Gamleby. 

Vi hörs senare i veckan! /Michaela Thornström YH6 (Instagram@michaelathornstrom)

Inlagt 2015-11-05 13:54 | Läst 1475 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur mycket är tolv minus två?
Skriv svaret med bokstäver
Pistol-Pete 2015-11-05 14:27
Kul, jag kikar på Gamlebys hemsida. Det vore roligt att gör något HELT annat i ett år. Vem vet, kanske söker en vacker dag.

Mvh/Peter
Khalad 2015-11-05 21:23
Gillar din bildserie, särskilt den glada tjejen på första bilden, gissar att det är du. Den bilden kan jag inte titta på utan att le och känna mig glad inombords!/ Björn T
Denna blogg är ej längre aktiv