En tur i höstlandskapet..
Hade vägen förbi Åsenhöga ödekyrkogård häromdagen, trist väder
med duggregn, läs bra fotoväder men dåliga kläder, men fick ändå
bli några rutor med Panasonic GX-9 och Leica Summilux 15 mm..
HaD/Gunte..
Inlagt 2021-10-08 11:32 |
Läst 1248 ggr. |
Permalink







Hälsningar Lena
Kändes som en bra plats att få till lite ruggig stämning.
Tack Lena..
😁
Bra, då lyckades jag :)
Tack Hans-Åke..
Ja ett ställe som detta, lite skumt och helt tyst gav kalla kårar :)
Tack Björn..
"Väster om Åsenhöga kyrka ligger socknens gamla kyrkplats. När dagens nyklassicistiska kyrka byggdes 1857 revs den gamla träkyrkan och kyrkogården övergavs.
Under 1900-talet har ödekyrkogården försiktigt iordningställts. Den stämningsfulla platsen ger en äkta bild av hur landsbygdens småländska kyrkogårdar såg ut före industrialismen. De var vildvuxna ängsmarker med naturligt upptrampade gångar. Ofta var det klockarens löneförmån att få bärga höet på kyrkogården."
Och så står det att platsen var så pass sank att kyrkan fick skyddas med djupa diken. Det gick att begrava endast norr om kyrkan. Där finns de handhuggna gravvårdar som du visar. Flertalet gravplatser utmärktes knappt alls eller med ett träkors som nu är borta.
Ja det kan stämma med diken, fanns gott om som bitvis var igenvuxna. Ett träkors står där den gamla kyrkan en gång varit och samtliga gravar tycks ha funnits norr om.
Tack Måns för trevliga upplysningar..
Hälsningar, Bjarne
Då blev det som det var tänkt :) Tack Bjarne..
Lavarna på näst sista bilden blev riktigt bra.
Absolut..en plats väl värd ett besök.
Tack Stefan..