Bilder, och lite text, från min fotograf-vardag

Värsta vintern i mannaminne

Vilken vinter vi har fått. All snö vi inte fått de senaste vintrarna måste ha kommit nu på en gång. Snödjupet på våran gräsmatta måste vara över 50cm nu, och mer verkar vara på väg. Efter en promenad i skogen var det snö innanför båda stövlarna, men ingen varg syntes till trots att vi bor mitt i ett vargnäste. Men nu är de väl snart avskjutna allihop.

En av våra vovvar, Oliver, fick för ett tag sen en stöt på dessa grisars elstängsel. Sedan dess är han lite skeptisk mot att passera deras lilla hage. Men det går ju inte att klandra han heller så ilskna som de ser ut :)

 

Inlagt 2010-01-04 22:49 | Läst 3734 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
lamotte 2010-01-05 12:47
Ja, visst är det fint med all snö. Dock lite jobbigt att skotta när det kommer sådana mängder som det gjort nu. Men det är ju så sällan vi har såhär mycket så man ska inte klaga :)

/Sebastian
magnus
Väldigt snygga bilder!!