I romanen om mitt liv och mina resor
Persongalleriet #454: Historien bakom bilden
Igår kväll knåpade jag ihop en artikel åt gatufotogruppen The Yard Collective som håller till på deviantArt. Den handlar om följande bild:
Jag skriver om fototillfället och redigeringen av bilden, med många bildexempel.
Den intresserade kan läsa artikeln HÄR.
Ha det gott, alla!
/Niklas
Inlagt 2015-08-04 11:47 |
Läst 2823 ggr. |
Permalink


Bilden känns i alla fall inte överredigerad. Avgörande (utom smak) är ju om bildens innehåll går fram så som fotografen önskar.
Har sneglat på DeviantArt vid tillfälle. Men att någon har en åsikt om hur "vi streetfotografer" gör är ju lite avskräckande.
Jo, José från Lissabon tyckte det. Tror jag, hans engelska är inte så himla bra. Har träffat honom i verkligheten i april i våras och han är en mycket trevlig herre med mycket bestämda åsikter. Jag brukar kunna vara diplomatisk och inte ge mig in i gräl för att jag måste tycka att min åsikt är den enda rätta. Försökte hålla låg profil i svaren även den här gången. Josés eget gatufoto är väldigt enkelt redigerat och bilderna får ganska låg kontrast. Har inga problem alls med det, men tycker att var och en borde få göra som dom vill. Inom vissa gränser förstås om det fortfarande ska kallas för gatufoto. Är väl ganska påverkad av fotosidans gatufotopools regler som en riktlinje för vad jag tycker.
José själv har jobbat ett antal år i ungdomen som bilsportsfotograf och fotar en hel del modellfoto. Han är rikligt publicerad inom dessa gebit och har gett ut ett antal böcker. Just nu håller han på med att förvereda en gatufotobok.
Tycker dA är toppen, det är normalt en väldigt lugn och vänlig stämning. Testa gärna att gå med, det är helt gratis! Förutom jag själv så syns Nilserik Larsson och Peter Eskilsson från fotosidan flitigt i dA:s gatufotosammanhang.
Ha det bra!
//Micke
Kul att du uppskattade artikeln, Mikael!
Jag använder också NIK, speciellt Silver EP. Gillar deras plugins. En fördel med Lightroom är just att man har hela historiken kvar och kan gå tillbaks på det här viset.
Ha det fint!
/Niklas
Tack, Ken! :-)
/Niklas
Tack själv för en trevlig kommentar, Magnus!
/Niklas