Persongalleriet
Persongalleriet #96: Träningslägret rullar på
Det är dag 3 och här kommer några bilder från eftermiddagsträningen.
Ha det gott!
/Niklas
Persongalleriet #95: En spansk kvällspromenad
Befinner mig just nu på jobbresa i lilla Albir, fem kilometer norr om Benidorm på Costa Blanca. I Spanien. Gårdagen var ganska fylld med jobb från morgon till kväll även om jag hann med lite rekreation också. Bland annat en kortare promenad nere på byn efter middagen. Tog med mig kameran och fotade på medans ljuset snabbt avtog. Det blev kanske inte så fantastiska bilder, men en tendens till tema blev det: Folk ute med hunden.
Fast dom här hade ingen hund...
Koppelteknik.
Is.
Och så en sista husse/hund-bild.
/Niklas
Persongalleriet #93: Mot Spanien!
Sitter just nu på Arlanda och väntar på planet ner till Alicante. Därför blir det här ett kort inlägg. Åker med jobb som tränare vid Riksfriidrottsgymnasiet i Umeå till lilla Albir, fem kilometer norr om Benidorm på Costa Blanca. Det är det årliga vårträningslägret som är på gång. Sedan 1990 då jag började på det här jobbet har jag åkt på liknande läger någonstans i nästan varje vår på ungefär samma breddgrader. Bloggen har hittills hållits fri från jobbilder, men nu tänkte jag live-blogga från den här resan och då blir det nog några träningsbilder. Här kommer ett par bilder från förra besöket i Albir med omnejd, 2012.
Albir.
Med eller utan lugg. Benidorm.
Backhand. Valencia.
Återkommer med färska bilder snarast!
/Niklas
Persongalleriet #92: Paris Panthéon i HDR och vit mössa
Panthéon i Paris är en arkitektonisk ungdomskärlek. Kommer ihåg den från tågluffen -80, cykelresan -82 och första resan med min älskade Anna-Lena -84. Numera kan jag tycka att antika Pantheon i Rom är ännu mäktigare och förstås känner man historiens vingslag tydligare där. Men ungdomens intryck sitter djupt inpräntade, så känslorna väcktes när jag återsåg denna byggnad igen. Lite besviken blir man förstås när det är byggnadsställningar och lyftkran på plats, men samtidigt är ju detta något nödvändigt ibland och gjorde detta besök något annorlunda jämfört med de tidigare tillfällena.
Ha det gott!
/Niklas
Persongalleriet #91: Paris - Från Luxembourg till Panthéon
Det är snart en månad sedan denna underbara vårdag i Paris, den 7/3. Jag och min dotter Elin var på promenad genom Quartier Latin. Båda med våra kameror i högsta hugg. Här kommer ett gäng gatufotobilder tagna under en kvart, framför allt längs Rue Soufflot mellan Jardin de Luxembourgs nordöstra grind och Place du Panthéon. Det blir mestadels svartvitt, men jag ramar in det med färgbilder först och sist.
Färgglatt i trängseln.
Ung kärlek i Paris.
Allvaret kommer med åren?
Eller så finns det där hela tiden?
Place du Panthéon.
Ha en fin söndag, alla!
/Niklas































