Persongalleriet
Persongalleriet #463: Canterbury Tales
7-8 Juli 2015.
Upplägget på vår Englandssemester var att vi ägnade den första veckan åt våra hobbies. Morgnar och kvällar tillsammans med hotellfrukostar och goda middagar på pubarna i lilla samhället Lingfield, Surrey som var vår bas. Frun red dressyr med proffsig instruktion och jag tog tåget in till London och fotade gatufoto tillsammans med Ungraren Jan Rockar och tre andra killar.
Andra veckan var mer traditionell bilsemester i sydöstra England, med två övernattningar i Canterbury som första stopp. I dagens inlägg blir det bilder av turistkaraktär och senare har jag tänkt mig några gatufotoavsnitt blandat med en tur på kanalerna och ett rejält fotobesök i den berömda Katedralen.
Canterbury Tales är, som alla litterärt bevandrade redan vet, titeln på Geoffrey Chaucers medeltida (slutet av 1300-talet) samling berättelser om ett gäng pilgrimer på väg till helgonförklarade Thomas Beckets grav i Canterburys katedral. Humoristiskt och samhällskritiskt skrivet. Nuförtiden är det även en turistattraktion där man kan få uppleva berättelserna i multimedial form.
Canterbury Cathedral. Grundad år 597. Rejält ombygg på 1070-talet.
Något förvrängd av mitt försök till panorama med vidvinkel.
Frugan framför hotellet.
Anna-Lena igen, nu på katedralens gård.
Medeltida kanaler bredvid modern konst som smälter in bra, tycker jag!
Vackert med kanalernas sjögräs!
Självklart har Canterbury även ett gågatestråk med shopping etc. Perfekt för gatufoto, återkommer till det.
Paddington som biskop kanske är en lämplig souvenir från katedralens shop?
Batmanaffisch med eller utan fluga från stadens serie-/film-/dataspelsbutik kanske kan passa någon?
För den som vill, kan shopping fortsätta på smågator och i medeltida gränder och man kan gå in i depå på pubar, caféer och restauranger överallt.
Ha det gott, alla!
/Niklas
Persongalleriet #460: Paraplyerna i Istanbul
Den kallaste och regnigaste dagen under min Istanbultripp gav intressanta fototillfällen, som sedan inte kom tillbaka under den resan. Även om det var eländigt kallt även för fotografen den dagen, så kan jag inte annat än uppskatta bilderna väldigt mycket när jag nu sitter hemma i stugvärmen fyra månader senare och bildbehandlar. Livebloggarna från dagen finns här, här och här.
Hoppas alla får en fin, regnfri onsdag i morgon! ;-)
/Niklas
Persongalleriet #459: Porträtt av en butiksinnehavare
Istanbul, 9/4 2015.
Det var en kall och regnig dag i Istanbul och jag gick runt i området kring mitt hotell, söder om Grand Bazaar och gatufotade. Jag stod upptryckt mot husväggen, i skydd av en butiks minimala markis, när en man klev ut på gatan från butiken och knackade mig på axeln. Ajaj, tänkte jag, kanske någon som är kritisk mot att jag fotar? Nej, han visade med teckenspråk att han gärna ville att jag skulle ta en bild av honom. Jag vände kameran mot honom för att fota, men han skakade på huvudet, tog mig i armen och drog in mig i hans butik. Det blev en kortare porträttsession och jag fick ett visitkort så att jag kan skicka bilderna till honom. Internet eller email var inget han verkade känna till, men jag kommer nog snart att ta mig i kragen och printa några papperskopior och skicka med posten.
Ha det gott, alla!
/Niklas
Persongalleriet #456: Fler Amsterdambetraktelser
Bilderna är från min sportlovsresa första veckan i mars. Jag har tidigare visat vyer och detaljer ur från Amsterdams stadsmiljö i färg här och i svartvitt här.
Halv åtta.
Träd genom skjultak.
Brodekoration.
Jämna nummer.
Härligt biffsluk låter väl gott!?
Tack för idag!
/Niklas
Persongalleriet #455: Beyoğlu i B&W
Kör på med den svartvita varianten på gårdagens inlägg från den Turkiska metropolen Istanbul.
Snabbmat.
Gathörnet.
Galatatornets väktare.
Avspärrat område.
Transport.
Gathäng.
På Istiklal Caddesi.
Många ber om att få bli fotade!
En till som blev glad av att bli porträtterad.
Ha det gott, alla!
/Niklas


















































