Fotona Se

Jag fotograferar för att det är skoj och intressant att se det jag valt att avbilda. Jag har en digitalkamera, men när den inte är med så tar jag bilder med mobilen. Jag använder Lightroom för redigering. Jag vill se andras bilder och bli inspirerad i mitt eget fotograferande.

Mer snö har fallit i natt

Det blir till att gå ut och skotta snö utanför vår brf om ett par timmar.
Det har jag inget emot. Ett bra sätt att starta en dag.
Men jag väljer en värmande solrosbild från september 2024.
Jag minns inte vad jag fotade med, kanske mobilen.
Jag blir glad av det här fotot.

1. Solrosfröna blev uppskattad föda till fåglarna som kom på besök. Plantorna fick stå kvar ett tag när de blommat färdigt. Roligt att få se fåglarna kalasa 


Publicerad 2026-02-21 07:02 | Läst 187 ggr 3 Kommentera

En trädgård för själen

Det här föredraget (Så skapar du en lummig oas) lyssnade jag på i går kväll. Inget bra ljus att fota i. Men dåliga foton är roliga att leka med i Lightroom. Ellen Forsström var inspirerande att lyssna på och även så förstås att se hennes foton. Rummet var en kyrkolokal på Vasagatan i Göteborg.

1. En trädgård för själen


2. Något ordnat i något vilt


Publicerad 2026-02-20 06:22 | Läst 204 ggr 2 Kommentera

Regnskog Costa Rica 2024 december

Sengångare stod högt upp på önskelistan över att få se i det vilda. Och det fick vi! Dessvärre så var det lite regnigt så alla djur som inte var så förtjusta i regn höll sig undan.

1. Föräldralösa upphittade ungar som inte klarar sig själva får en fristad här i nationalparkens center

2. Vitnosad näsbjörn

3. Högt upp i träden gjorde sengångarna långsamma akrobatiska konster


4. Bekvämt sätt att färdas i regnskogen


5.  Den här var imponerande

6. Och många fina stora ormbunkar såg vi

Publicerad 2026-02-18 18:39 | Läst 177 ggr 0 Kommentera

Södertälje i juli 2018

Företaget som jag jobbade på då, tyckte att jag skulle vara en vecka på Scania. Det blev en intressant vecka, inte minst beroende på den otroliga sommar som rådde det året. Kvällarna var som att vara på en lyckad solsemester. Jag tänkte nu att jag hade en massa bilder att visa, men jag hittade bara tre. Men alltid något...



1. Lastbilar som varit ute och testkörts



2. En kväll var det uppträdande på Stora Torget och Ramones var där som avslutningsnummer. Den här Londontjejen var på den tiden sångerska och basist i bandet. Hon var verkligen imponerande med sin basgitarr och scennärvaro. Sheena is a punkrocker ekade i staden och alla gamla punkare i publiken dansade allt vad de förmådde. Det visade sig att vi bodde på samma hotell. Så nästa morgon satte hon sig vid mitt frukostbord. Då var hon mer som en engelsk tant. Hon berättade att hon tyckte att det var fantastiskt roligt att få vara med i Ramones. Och att om ett par timmar skulle de sitta på ett flygplan på väg till Kalifornien. 


3. Jag var ute och sprang en kväll efter att Sverige vunnit med  1-0 mot Schweiz i fotbolls-VM


Publicerad 2026-02-17 07:24 | Läst 218 ggr 1 Kommentera

Porträtt och två foton från stan som är min

Dagsfärska foton

1. Han ställer upp som foto-testobjekt när fotografen experimenterar. Han har åldrats och trivs bäst i en något förmildrande gråskala.


2. Elsparkcyklarna är ett hatobjekt men måste medge att de ger lite färg åt stan. Konstiga hus har byggts, min stad ser inte ut som den gjorde förr i tiden.


3. Det här är ingen ovanlig syn i den här staden, när västlänken byggs. 


Publicerad 2026-02-16 14:54 | Läst 206 ggr 1 Kommentera
Föregående 1 2 3 ... 5 Nästa