Nattvakt
Har man båt måste man gå nattvakt. Och har man tur får man gå en natt när det är ljust och uppehållsväder, och en sådan natt var det för ett par dagar sedan. Men även när vädret är bra blir man rätt trött framåt 3 när allt är som lugnast och städuppgifter mm sedan länge avklarade. Men i år tog jag med en av de små kamerorna med bra IBIS och ett ljusstarkt objektiv för att kunna roa mig lite. Tog lite udda vinklar, använde dubbelexponering osv. Klättrade även upp i mastkranen en bit men avstod från att klättra helt upp - 15 m - med kameran i ena handen. Det vyn får vänta till senare i sommar. Ljuset runt 3 var underbart blått och efter ett tag lite tydligare orange i nordost. En slags magi infinner sig som varar till ca 30-40 min innan soluppgången. Jag vet att jag älskar det där nattljuset innan gryningen men det är sällan jag har ork att söka upp det. 






Grymt snygg.
Daniel
Tack! Ja det lönar sig ibland att byta perspektiv.
Kul att du gillade just dubbelexponeringarna. Jag har sällan haft något sug att använda dubbelexponering i kameran, men när man släpper på krav och ambition och bara gör, kan man upptäcka något nytt.
Stefan
Tack. Ja inte minst under sommaren är blå timmen fantastisk. Får se om jag orkar göra något mer med den insikten under semestern 😊
Det lönade sig att vara nattvakt, fina bilder har du.
Tack! Ja nu på sommaren är det lite lättare att invänta blå timmen i gryningen inte minst om man åker längre norrut. Och förutom ljuset kan man få dimma i slöjor över landskapet.