Ett fönster mot livet

Jag trodde jag var på väg att avvika

Sista veckorna har jag känt att jag nog lägger ner det här bloggeriet här på Fotosidan. Tycker inte att det liksom lossnar riktigt på något sätt. När jag nu sitter här och funderar så slår det mig att jag istället kanske borde försöka göra det mer helhjärtat, för i grunden gillar jag ju att skriva och fundera över saker. Men vad ska man skriva om? De foton man lägger upp, världsläget i stort eller kombinationen? Kan man kanske använda den här platsen för allehanda funderingar?

En omedelbar förändring är i alla fall att skapa inläggen från en dator med riktigt tangentbord istället för att som regel göra dem från surfplattan. Så, vi provar fram till jul och sedan utvärderar vi.

Med vänlig hälsning, Terje

Postat 2019-11-07 19:35 | Läst 561 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Just around the corner

Där väntade en liten överraskning.

Mvh Terje 

Postat 2019-11-07 06:10 | Läst 468 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Få ord, några fler bilder

Frugan och jag har varit i Palma över helgen. Bra väder, trevligt. Några bilder blev det. 

Mvh Terje 

Postat 2019-11-05 21:57 | Läst 650 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Bra tryck i frugan

Vi är i Palma över helgen. Vädret är fantastiskt för en tidig november, 24 grader idag. Batteriladdning på hög nivå. Bilden togs efter kvällens middag på väg tillbaka till hotellet. 

Mvh Terje 

Postat 2019-11-02 21:36 | Läst 393 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Från tågfönstret

Sitter i detta nu på tåget mellan Gävle och Sundsvall, uppkopplad via SJ:s nätverk som numera är standard på de flesta tåg. Utanför susar landskapet förbi. Skogar, åkrar, mindre städer och byar. Här och där människor. Ett förnämligt sätt att resa, man kan jobba eller vila.

Mvh Terje

Postat 2019-10-15 10:54 | Läst 1036 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 40 41 42 ... 148 Nästa