Ett fönster mot livet

Dalälvens is

En solnedgång som speglas i älvens våris.

Mvh

Terje 

Postat 2017-03-17 20:06 | Läst 619 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Ett kvällsljus

Med reflektioner i grannhusens inglasade balkonger.

Mvh Terje 

Postat 2017-03-15 19:30 | Läst 567 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Dagen då begravningsbyrån slog igen

Hemma igen från Mallorca och jag tog en sväng på stan. Jag vet inte om det var saknaden efter solen, miljöerna och människorna som gjorde att det blev en tungsint skildring...Så här illa är det ju inte på något sätt egentligen.

Nya tag imorgon!

Terje 

Postat 2017-03-13 22:56 | Läst 495 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Historien om en gruppbild

Svärmor fyller år och någon kom på idén om en gruppbild med henne, hennes dotter (min fru alltså), barnbarn och barnbarnsbarn...Undan med några stolar och knö in alla i kökssoffan. Halvtaskigt, naturligt ljus. Man kan ju inte påstå att det blev särskilt ordnat men det blev en bild. Ingen tittar in i kameran, ändå blev det "bra" på något sätt.

I övrigt var det trivsamt bullrigt med både nöt- och fläskstek, gräddsås och potatis. Det lektes, sågades, spelades spel och sopades vatten ute på gården. Full fart alltså.

Några övriga bilder från spektaklet bifogas också

En bra söndag! 

Mvh Terje 

Postat 2017-03-12 20:23 | Läst 520 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Mer från Palmas gator

Imorgon åker vi hem. Sista dagen gick jag runt och knäppte lite kort i närområdet. Stenhårt ljus eller total skugga, men man får jobba med det man har. Roligt är det i alla fall att strosa runt och känna in atmosfär och miljö.

Mvh Terje 

Postat 2017-03-10 22:05 | Läst 508 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 104 105 106 ... 148 Nästa