Grått nytt år, eller möjligen blått nytt år!
Ja det första står ju naturligtvis för vädret den här nyårsdagen. Det andra skulle kunna vara en hyllning till det här blogginläggets huvudfigur, detta det första Anno Domini 2018.
Ja, nog har det varit grått alltid i dag. Dessutom har det fallit en decimeter snö under natten. Så jag har hållit mig hemma hela dagen. Den nyfallna snön var dock välgörande för fågelmatningsträdet som fotokuliss. Det blev lite mer enhetligt som bakgrund för mina fågelbilder. Det är inte så många olika arter som besöker trädet, mest bara talgoxar och blåmesar, och en och annan nötväcka. (Om någon har nåt tips på hur man lockar dit andra fåglar så tar jag mot det tacksamt!). Igår såg jag dock en gråsiska, men den ville inte vara med på bild. Idag har jag koncentrerat mig på att fånga blåmesen på bild.
6. Och till sist, lite action. Blåmesarna bjuder ju gärna på det, små men tuffa som de är! :) 






Så är det nog för mig också om jag ska va helt ärlig mot mig själv! ;) Jag är dock rätt blond, så man kan blunda rätt självsäkert för tidens tecken i frisyren! Tack för kommentaren Mats! :) /Tommy.
Bild nummer 1 är min favorit här.
Med vänliga hälsningar, från Erik.
Ja, det är underhållande att titta på småfåglarna när de lever om. Tack Erik! :) /Tommy.
Tack för din kommentar Mats! :) /Tommy.
Ja, de är som små färgglada juveler i äppelträdet! :) /Tommy.