WOLFGANGs BLOGG
I Pildammsparken med en Ilford Delta 400
Höstfärgerna är fina dessa dagar och färgbilderna tar jag med min digitala kamera. Men jag gillar svartvitt som jag gärna testar i mitt närområde.
Denna gång med Ilford Delta 400 framkallad i Adox XT-3 (1+1) och Nikon F3 med Zeiss Distagon 21 mm.
Det var ganska mörkt i parken och jag hade inget stativ med mig, varför jag fick välja både bl 2,8 och 4.0 och slutartiderna låg då på 1/15 och 1/30.
Adox XT-3 är en miljövänlig framkallare, men den ska ändå lämnas till miljöstationen, när den är förbrukad.
På PHOTAX beskrevs den bl a på följande vis:
"Filmframkallaren är baserad på askorbinsyra (Fri från Hydrkinon) och har egenskaper som liknar Kodak X-Tol. Kemin är mycket lättlöslig (2-3 minuter) och har lång hållbarhet. Pulverkemin är behandlad med Adox unika Captura-teknologi, som binder små partiklar till större partiklar, vilket minskar risken för att pulverkemin dammar (eller luktar) när det hälls från påsen. Framkallningstiderna och kurvorna för Adox XT-3 är identiska med Kodak XTOL tillverkad före 2019 och som såldes i aluminiumpåsar."
Kodak Gold - ny version
Denna analoga färgbild från den japanska trädgården i Norrviken hade rödstick i förra inlägget.
Jag har skannat den på nytt efter att ha ändrat inställningen i skannern till mindre rött.
Det blev kanske något bättre efter viss justering i Lightroom.
Kodak Gold
Denna bild har jag fotograferat i våras i den Japanska trädgården i Norrvikens trädgårdar.
Nikon F3 med Kodak Gold färgfilm.










